Deri Ceket [4/4/2009 yazdığım yazı]

İstanbul Şehir Tiyatroları’nca bu sezon(2008-2009) sahnelenen ilgi çekici bir oyun.

Yazan: Stanislav STRATIEV

Yöneten: Arif AKKAYA

Dil bilimci bir adam ceketinin tüylü kısımlarını kırktırmak için kırkma merkezine gider. Burada sadece koyunlar kırkılabildiği için onunkini özel koyun olarak yazarlar. Gel zaman git zaman bizim dil bilimcinin eline bir belge geçer. Belgede özel koyununun ödenmemiş vergileri olduğu yazılıdır. Böylelikle dilbilimci, onun iki arkadaşı, daha sonra aralarına katılan yol arkadaşı ile birlikte ceketin koyun olmadığını ispatlamak için bürokrasiye doğru fırtınalı bir yolculuğa başlarlar.

Oyunda mekandan mekana geçmek, hareketli dekorlar sayesinde, hiç de zor olmamış. Oyuncuların performansı, müzikler, sahne tasarımı iyi kotarılmış.

Apansız karşılarına çıkan binalar, ne olduğunu ilk başta anlamadığımız asansördeki adam seyircilerin dikkatini oyun üzerinde uzun süre tutmayı kolaylaştırıyor. Sürekli yer değiştiren devlet daireleri, olur olmaz şeylere kesilen vergiler, suretten ziyade belgelere önem verilmesi ise nedense bize fazla tanıdık geliyor.

Oyundan…

“Ben de bir kahraman değilim ama kabul edilemez şeyler var ortada. Yürüyoruz… İspatlıyoruz… Açıklıyoruz… Yok yere yeminler ediyoruz… Hiçbir şey … Hava … Yerçekimsiz ortam! Demek okadar sene … Tezler… Çalışma… EMEK… Kitaplar… Duyarlılık… PRENSİPLER… Bütün hayatımız… Bütün bunların anlamı yok… Bir kalem darbesiyle çiziliyor üstü… Çünkü sadece bir yerde bir şey yazılmıştır… Ortaya çıkıyor ki basit bir yazım hayatımızı alt üst edebilir. .. Gerçek olmasa bile… Vebiz hiçbir şey yapmıyoruz… Hayır… Hayır… Böyle değil… İnanmıyorum… Kabul etmiyorum… Hiçbir zaman da kabul etmeyeceğim… Sen de kabul etmeyeceksin anladın mı? Yenilmeyeceksin… Anladın mı?.. Me… Le… Me… duyuyor musun?”

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !